

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | SPI |
| Min Input Voltage | 100 mV |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 61 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Power Dissipation | 800 µW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 24 |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Max Input Voltage | 5.25 V |
| Sampling Rate | 120 sps |
| Number of Converters | 1 |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Resolution | 3 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Configuration | ADC |
| Input Type | Differential |
| Interface Type(Data Interface) | SPI, DSP |
| Core Architecture(core/core processor) | Sigma-Delta |
| Reference Type | External |
| Analog Supply Voltage | 2.5 V to 5.25 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.5 V |
Stock: 2384
Distributors
pcbx
Unit Price$8.05298
Ext.Price$8.05298
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.05298 | $8.05298 |
| 10 | $6.33269 | $63.32690 |
| 25 | $5.90407 | $147.60175 |
| 50 | $5.73539 | $286.76950 |
| 100 | $5.57156 | $557.15600 |
| 300 | $5.37417 | $1612.25100 |
| 500 | $5.18377 | $2591.88500 |
| 1000 | $5.00012 | $5000.12000 |
| 3000 | $4.82300 | $14469.00000 |
